Thursday Jun 20, 2024

Tynki maszynowe, rodzaje i zastosowanie

budowa domu

Budowa domów wiąże się nierozłącznie z nakładaniem tynku. Ostatnimi czasy bardzo modny i praktyczny jest tynk maszynowy. Przez sam tynk rozumiana jest warstwa zewnętrzna nakładana na ściany, sufity, filary i kolumny. Tynkowane są ściany zewnętrzne i wewnętrzne, choć używa się do tego różnych produktów. Tynk kładziony jest w domu w stanie surowym zamkniętym, po montażu okien, drzwi i dachu, a także przeprowadzeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej.

Natomiast tynk maszynowy to gotowa mieszanka kupowana w sklepach budowlanych, która jest łączona z wodą w agregacie. Tynk nakładany jest za pomocą pistoletu natryskowego podłączonego do agregatu. Jest to nie zwykle wydajne, praktyczne i efektywne rozwiązanie. Tynk maszynowy nakładany jest nawet o 3 lub 4 razy szybciej niż tynk narzucany. Nie wymaga przy tym tak wielkiego wysiłku fizycznego. Sam agregat choć dosyć kosztowny jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze.

Polecamy: firma budowlana Litbud – tynki maszynowe Kraków

Tynk maszynowy należy kłaść w czasie 30 dni od wymurowania ścian z bloczków lub pustaków, a w ciągu 90 dni w przypadku ścian żelbetonowych. Temperatura powietrza musi wynosić co najmniej 5 stopni Celsjusza. Niektórzy wykonawcy zaś twierdzą, że wystarczy, aby temperatura nie była ujemna. Tak więc w czasie zimy należy ogrzewać tynkowane pomieszczenia. Ten rodzaj tynków jest bardzo uniwersalny można je kłaść na powierzchnię wykonane z betonu, żelbetonu, a nawet z powłok ceramicznych.

Tynki maszynowe dzielą się na:
– tynki cementowe,
– tynki cementowo-wapienne,
– tynki wapienne,
– tynki gipsowe.
Wybór rodzaju tynku jest uzależniony od powierzchni, zastosowania, wytrzymałości i temperatury otoczenia w którym będzie bytował. Firma nakładająca tynki zawodowo pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj tynku.

Tynk maszynowy staje się nie jako standardem w nowoczesnym budownictwie. Powszechnie stosowany jest w Polsce i Europie. Jest to dużo tańsza opcja niż nakładanie tynku metodą narzucaną. Ceny wykonania tynków maszynowych stale maleją. Jest to związane z rozpowszechnieniem stosowania agregatu do nakładania tynków, bo agregat pomimo swej wysokiej ceny w szerszym horyzoncie czasowym przynosi dużo korzyści.

Wpływa on również na zwiększenie mocy przerobowych firm, a co za tym idzie krótszy czas oczekiwania na wykonanie usługi, a także niższą cenę. Na rynku bez problemu można już znaleźć firmę wykonującą tynk maszynowy. Jak na razie metoda ta jest najlepszą metodą nakładania tynku na rynku budowlanym i w najbliższym czasie nie zanosi się, aby ktoś stworzył bardziej innowacyjną metodę.

Back to Top