Wednesday Dec 06, 2023

Ciepły montaż okien – co to jest?

Budując własny dom bądź też budując budynki jako inwestor, jesteśmy odpowiedzialni za podejmowanie ważnych decyzji związanych z budową, a także wybieranie niektórych elementów. Stajemy niekiedy przed ważnymi dylematami, związanymi z wyborem najlepszego naszym zdaniem wyposażenia. Oczywiście zapewne zastanawiamy się najbardziej nad elementami dekoracyjnymi w budynku i nad doborem odpowiedniego wyposażenia. Ważne stają się dla nas takie wybory jak dobór odpowiednich szafek w kuchni, czy także wybór koloru ścian w różnych pomieszczeniach. Bardzo ważne kwestie występują jednak już na wcześniejszych etapach budowy. Jedną z nich jest na przykład odpowiedni montaż okien, od którego tak naprawdę bardzo wiele zależy. Na przykład kiedy chcemy zakupić porządne okna energooszczędne z myślą, że będziemy mogli dzięki nim zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu budynku, gdyż ich zadaniem będzie ochranianie nas przed utratami ciepła z pomieszczeń, jednak jeśli będą one nieodpowiednio zamontowane, nie będą spełniały swojej funkcji, ponieważ będą nieszczelne. To właśnie dlatego aż tak istotne jest odpowiednie zamontowanie okien, ponieważ inaczej może wystąpić nawet wilgoć bądź pleśń, a my będziemy mieli wrażenie, że okno będzie niezbyt szczelne i rzeczywiście może to być prawda.

Na czym polega ta metoda montażu okien?

Metoda ciepłego montażu to bardzo dobra metoda na montowanie okien, która potrafi odpowiednio zabezpieczyć okno przed nieszczelnością. Czy ciepły montaż jest potrzebny? Otóż wykorzystując metodę standardowego montażu, ryzykujemy tym, iż nasze okno będzie po prostu mało szczelne, a co za tym idzie ciepło, będzie uchodziło z pomieszczenia, a my będziemy zmuszeni do ogrzewania mieszkania na większą skalę. Metoda ciepłego montażu okien różni się od standardowej metody głównie samym wykonaniem montażu, ponieważ podczas zwykłego montażu używa się do izolacji okien samej pianki, która zapewnia izolację akustyczną oraz termiczną. W ciepłym montażu poza pianką używa się również dwóch rodzajów taśm izolacyjnych, czyli tak zwanej taśmy paroizolacyjnej oraz paroprzepuszczalnej. Dlatego także metodę ciepłego montażu nazywamy również metodą warstwową, ponieważ właśnie zakłada używanie trzech różnych warstw izolacyjnych. Takie dodatkowe zabezpieczenia bardzo dobrze chronią przed utratami ciepła z pomieszczenia. Metoda ta ma bardzo istotne zalety przeważające znacznie nad metodą standardowego montażu okien. Taki sposób montowania okien potrafi zapobiegać powstawaniu pleśni i wilgoci, które mogą powstawać w momencie, kiedy okno jest nieszczelne. Jako iż okno jest w pełni szczelne przy metodzie ciepłego montażu, pleśń i wilgoć po prostu nie mają odpowiednich warunków do pojawienia się. Co najważniejsze, ta metoda montowania okien rzeczywiści potrafi ochronić nas przed stratami ciepła z pomieszczeń, stąd też w połączeniu z oknami energooszczędnymi, możemy naprawdę wiele zaoszczędzić na ogrzewaniu naszego mieszkania, ponieważ całe ciepło zostanie zatrzymane w pomieszczeniu.

Back to Top