Thursday Jun 20, 2024

Zapobiegaj awariom hydraulicznym przed uszkodzeniem domu

kran w kuchni

Awarie domowe instalacji wodno-kanalizacyjnych mogą być czymś więcej niż niedogodnością, może prowadzić do znacznych szkód. Oto kilka najczęstszych punktów awarii i co możesz zrobić, aby zapobiec katastrefie!

W przypadku poważniejszych awarii zawsze najlepiej wezwać profesjonalną pomoc. Polecamy hydraulika z Krakowa – https://www.hydraulik24.krakow.pl/

Zamrożone rury

Rury najprawdopodobniej zamarzną, gdy znajdują się w pobliżu ściany zewnętrznej lub w nieogrzewanej przestrzeni. Ważne jest, aby uszczelnić dziury i pęknięcia w fundamencie, aby zapobiec przedostawaniu się zimnego powietrza podczas zimnej pogody. Gdy prognozowana jest bardzo zimna pogoda, pomocne może być otwarcie drzwi szafek pod zlewami, aby umożliwić cyrkulację cieplejszego powietrza z wnętrza. Jeśli temperatura jest bardzo niska, pomocne może być również umożliwienie powolnego wypływu wody z kranów. Cyrkuluje wodę, zmniejszając ryzyko zamarznięcia i wzrostu ciśnienia wewnątrz rury.

Węże do pralek

Jedną z najczęstszych przyczyn katastrofalnych wycieków wody są pęknięte węże pralki. Jeśli pralka znajduje się na wyższym poziomie domu, może to doprowadzić do poważnej powodzi i kosztownych szkód – takich, które mogą nie być objęte ubezpieczeniem właściciela domu. Regularnie sprawdzaj węże pod kątem oznak zużycia i wymieniaj je, jeśli wykazują oznaki zużycia. Zalecamy instalowanie plecionych węży ze stali nierdzewnej w celu zwiększenia wytrzymałości.

Podgrzewacze wody

Podgrzewacze wody są kolejnym powszechnym źródłem uszkodzeń spowodowanych wyciekiem wody w domu. Nieszczelności mogą być wynikiem korozji zbiornika lub awarii zaworów nadmiarowych i innych elementów. Sprawdzaj zbiornik co najmniej co 6 miesięcy pod kątem oznak nieszczelności i szybko naprawiaj problemy. Ważne jest również, aby konserwować podgrzewacz wody poprzez regularne płukanie zbiornika w celu usunięcia osadów ze zbiornika, które z czasem mogą prowadzić do korozji.

Pompy ściekowe

Pompa ściekowa jest ważnym urządzeniem hydraulicznym przeznaczonym do usuwania wody z piwnicy lub przestrzeni podziemnej w przypadku zalania. Pompa miskowa znajduje się w wykopie, który jest przeznaczony do przechwytywania wody. Kiedy dół się zapełni, przełącznik pływakowy na pompie miski włącza pompę, która usuwa wodę i odprowadza ją poza dom. Regularnie sprawdzaj pompę miski ściekowej, powoli napełniając studzienkę pompy miski olejowej wodą. Pompa powinna się włączyć, usunąć wodę, a następnie wyłączyć. Jeśli nie uruchamia się lub nie wyłącza się, będzie potrzebny dobry hydraulik.

Ukryte wycieki wody

Podczas gdy znaczne wycieki wody rzadko pozostają niezauważone przez długi czas, ukryte wycieki wody wewnątrz domu mogą powodować uszkodzenia ścian i fundamentów domu. Wycieki wody mogą również prowadzić do niezdrowego rozwoju pleśni i pleśni. Oznaki ukrytych wycieków wody mogą obejmować nagły wzrost rachunku za wodę, częstsze odgłosy pompy, plamy wody lub pleśń na sufitach lub ścianach.

Alarmy wodne i automatyczne zawory odcinające

Istnieje proste urządzenie, które może zapewnić spokój ducha w przypadku awarii instalacji wodociągowej: alarm wody/automatyczny zawór odcinający. Alarm wody może wykryć nawet najmniejszy wyciek wody, wykrywając spadek ciśnienia wody. Po wykryciu potencjalnego wycieku alarm wody wysyła sygnał do odcięcia zaworów doprowadzających wodę. Innym miejscem, w którym alarmy wodne mogą zapobiec katastrofie, są podgrzewacze wody.

Gdy dno zbiornika przecieka, ilość uwolnionej wody może szybko zalać piwnicę. Alarm wody uruchamia alarm, który ostrzega o problemie, dzięki czemu możesz podjąć działania w celu powstrzymania wycieku.

Back to Top